Ana Sayfa Hukuk Yardım Nafakası Nedir?

Yardım Nafakası Nedir?

Bir kimsenin altsoyu ya da üst soyu olarak adlandırılan yakınlarına ödediği nafaka yardım nafakasıdır. Yardım nafakası nedir? Dendiğinde bu nafakanın alınabilmesi için yoksulluğa düşecek seviyede bir yaşam standardına sahip olmak gerekir.

Bu nafaka evlilik sonlandığında oluşacak nafaka türleri ile ilişkili değildir. Yardım nafakası isteneceği zaman taraflardan birinin yerleşim yeri mahkemesine başvurulur. Mahkemeye sunulacak dilekçe ile bu tür bir dava açılabilir. Dava Aile Mahkemesi’ne açılır. Yardım nafakası davaları Aile Hukuku’nun konusu içinde değerlendirilir.

Kişilerin alt soyu ya da üst soyu denen akrabaları ve kardeşler için bu tür davalar açılabilmektedir. Alt soy; kişinin çocuğu, torunu ve torununun çocuğu olarak adlandırılır. Üst soy ise; baba, anne, babanın babası, babanın annesi, annenin babası, annenin annesidir.

Altsoy ya da üst soydan bir talep olacağı zaman herhangi bir şart aranmazken kişinin yoksulluk içinde bulunduğunun hâkim tarafından kabul edilmesi gerekir. Kardeşlerden istenecek nafakalarda ise kardeşin durumu dikkate alınır.

Yardım Nafakası Alma

  • Yoksul olan kişilerin bunu ispatlaması durumunda yardım nafakası alabilme hakkı bulunur. Yardım nafakası alma altsoy ve üst soy tarafından talep edilebilir. Çocuklar ve torunlar altsoydur. Anne, baba, büyükanne ve büyükbaba da üst soydur.

Yakın akrabalık ilişkisinde yardımlaşma kural olarak geçerli olur. Buna rağmen bazı durumlarda kişiler kendilerine yardım edilmediğinde nafaka davası açarak hak iddia edebilir. Yardım nafakasından dava açılacağı zaman istenildiği gibi hareket edilemez. Kişinin dava açabilmesi için hukuki sırayı takip etmesi gerekirken Aile Hukuku’nu ilgilendiren bu davalarda Zümre Sistemi’ne göre hareket edilmesi zorunludur.

Yardım Nafakasının Şartları

İnsanların yardıma muhtaç oldukları durumlarda yakın akrabalarından talep edebildiği nafaka türü yardım nafakasıdır. Bu nafakayı almak için bazı koşulların taşınması gerekir. Yardım nafakasınınşartları arasında kardeşten isteneceği zaman nafaka istenen kardeşin refah içinde olması gerekir. Kardeşin refah içinde yaşayıp yaşamadığı hâkim tarafından tespit edilir.

  • Yardım nafakası için bir dava açılması gerektiğinde istenilen kişiye dava açılamaz. Bunun için bir sıra takip edilir. Bu sıra ise mirasçılıktaki sıradır. Kanunlarda belirlenmiş olan bu durum hukuki bir boyut taşır.

Miras hukukunda yer alan Zümre sistemi hakkında bilgi sahibi olmak dava açılacağı zaman gereklidir. Zümre sisteminde 1.,2., 3. Zümre olarak gruplandırma yapılır.

  • Yardım nafakası dilekçe örneği merak edildiğinde ise hangi mahkemeye hitaben yazıldığı ve başvuranın kimlik bilgileri dilekçede yer alır. Nafaka talep edenin kanuni temsilcisi de dilekçede yer alan bilgiler arasındadır. Davacının yanı sıra davalı kimlik bilgileri de dilekçede yer alır. Konu ve açıklamalar kısmı da bu belgede doldurulması gereken bölümlerdir. Hukuki deliller ile birlikte sonuç ve istem kısmı da hazırlanır.

Yardım nafakası ile ilgili karar verilirken kişilerin koşulları dikkate alınır. Önceden yoksul olan taraf koşulları düzeldikten sonra nafaka yükümlüsü dava açarsa aldığı nafaka sonlandırılabilir.

  • Yardım nafakası ne zaman biter? Merak edilirken bu nafakanın bitmesi için tarafların koşullarında değişiklik olması gerekir. Yoksul taraf ekonomik açıdan düzeldiğinde nafakayı ödeyen yakını kendisine dava açarsa mahkemenin bu durumu kabul etmesi halinde nafaka ödemesi biter.

Bu davalar açılacağı zaman Aile Hukuku’nu ilgilendiren bir konu olduğu için Aile Mahkemesi’ne dava açılır. Görevli mahkeme Aile Mahkemesi olurken yetkili mahkeme de yerleşim yeri mahkemesi olarak kabul edilir. Bu itibarla yardım nafakasında görevli mahkeme nedir sorusu bu şekilde yanıtlanmış olur.

Meta Etiket:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz