Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Banka Borçları


Varlık yönetim şirketleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 143 Maddesi kapsamında kurulmuş olan ve bankalar tarafından takibi tahsili zorlaşan yine bankaların yol sonu bilançolarını tutturmak için yasal takibe düşmüş alacaklarını (Kredi kartları, Kredi, vb) ihale usulü ile tüm hak ve alacaklarını devrettiği kurumlardır. kurumlara devretmektedir. 2017 Yılı başlarından çıkan KHK ile kamu bankaları da alacaklarını tabiri caiz ise satabilmektedir.

Bu yazımızda malum bir çok kişi bankalardan kaynaklı icra ve akabinde gelişen icralar ile uğraşmaktadır yine varlık yönetim şirketleri de borçluyu aramakta ve alacağın tahsiline yönelik talepler iletmektedirler burada dikkat etmeniz gereken bankanız ile öncelikle görüşün yada daha önce sizin banka borcunu takip eden hukuk bürosu ile irtibata geçin ve borcun hangi şirkete geçtiğine emin olun teyitten sonra ödeme planı veya gerekçelerinizi oluşturursunuz.

Şimdi gelelim Ayrıntılara…..

Bankalar Neden Alacaklarını Satar?

Kişilerin kredi notu olduğu gibi aslında bankalarında bir nevi kredi notu vardır Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaları takip eder ve risk durumlarını kredileri bilanço karşılık daha doğrusu finansal yapısını takip eder. Bir banka verdiği kredilerde geri dönüş olmaz yada kredilerini tahsilde geri dönüşte aşırı problem olması bankanın incelenmeye alınmasına neden olur ciddi durumlarsa ise TMSF el koymaya kadar giden bir yol vardır. Kamu bankaları ise bu durumu görev zararı şeklinde çözerken artık yarı özerk durumu gelen kamu bankalarıda tahsili zor olan alacakları artık devredebilir.

Devredilen Banka Borcu Taksitlendirme

banka düzenli ödenen kredi borçları ve kredi kartları hariç tüm alacaklarını devredebilir, banka borcunuz avukata devredilmiş yada hali hazırda devam eden bir kesinti olsa bile banka bu alacaklarını anlaştığı bir varlık yönetim şirketine tümden devredebilir. İcranın maaşınızdan düzenli kesilmesi yada banka avukatı ile devam eden bir protokol olsa dahi satılır.

Zaten bu duurma gelen bir borcunuz var ise SMS ve telefon ile mutlaka bilgilendirme alacaksınız ve size devralan şirket ulaşacaktır. Yine hiç bir şekilde ödeme yapmıyorsanız maaşınız yok mal mülk yok ve kesinti yapılmıyor sa dahi firma size ulaşacaktır ve borcun ödenmesi için bir ileti mektup gibi kanalalrdan size mutlaka bilgi verecektir.

Banka avukatı ile yani borç devredilmeden önce ana para veya faizden bir indirim söz konusu dahi olmazdı özetle ödenmek zorunda. Ancak borç devirleri oldukça düşük şekilde yapıldığı için borçlu burada iyi niyetli davranırsa borcundan ciddi indirim alabilir Örneğin Yapı Kredi Bankası yaklaşık 300 Milyon TL olan alacağını bir şirkete 27 Milyon TL ye sattı neredeyse %10 gibi bir rakam. Buda demek oluyor ki sizde en azından iyi niyet beyanınızla faizsiz 24 aya kadar taksit imkanı alabileceğinizi söyleyebiliriz Yine nakit bir ödeme durumunda en azından yarısı miktarda bir teklif sunmanız halinde kabul edilme durumu söz konusu.


Kişisel olarak tavsiyemiz, yapıcı olun ve makul bir beyanda bulunun mali durumunuz ve ödeyebileceğiniz aylık tutar konusunda net ve samimi olun bir çözüm mutlaka sunacaklardır.

İcraya Ödeme Taahhüdü Verdim Devreder mi?

Evet tüm hakları ile satın almaktadır devredilen borca esas bankaya karşı tüm yükümlülüğünüz aynen ilgili firmaya devreder yani icrada bulunan dosyanın sahibi değişmiştir. Yine Maaştan kesilen icralar sırasını bekleyen kesinti talepleri aynen geçerlidir. Banka tarafından varsa evinize arabanıza arsanıza konulan rehin ve icra şerhleri aynen geçerli olacaktır. yani mallarınıza konulan icralarda aynen devreder.

Devredilen Borçlarda Kefil Sorumluluğu

Kefil olduğunuz bir banka kredi borcu devredilmiş ise burada kefilin sorumluluktan kurtulması mümkün değil müteselsil kefil borca ortaktır hatta tamamından sorumlu tutulabilir yani kefilseniz varlık yönetim şirketi sizede uğrayacaktır emin olun kefilin sorumlulukları hakkında ayrıntılar için buradan.

Gelirim Malım Mülküm Yok Ne Alabilirler?

Şimdi maaşı olmayan üzerinde ev bark araba gibi hiç bir malı olmayandan ne alabilir birşey alamaz olmayan şeyin nesini alacak evet bu doğru ancak bu durum sizi borçtan kurtarmaz belli bir süre sizi ararlar ödeyin vs şeklinde çok zayıf bir ihtimal ev adresinize (MERNİS) icra gelebilir ama bununla da uğraşmazlar eşya haczinin artık anlamı kalmadı. Ama emin olun sabırla bekleyeceklerdir bugün olmaz yarın seneye olmaz on sene sonra ama beklerler. Olaki bir mal edinme araba aldınız ev aldınız yada bir SSK lı işe girdiniz hop ensenize binerler bu tür borçluları çok sıkı takip ederler en ufak bir edinme de icra kararı kapınıza gelir. Ölseniz de kurtuluş yok zaten o zaman işleri daha kolay olur murisleriniz kimse direk onlara giderler.

E-Devlette İcra Dosyası Görünmüyor

Özellikle varlık şirketlerine devredilen ve tahsili sorunlu olan alacaklı üzerinde hacze konu olacak maaş veya mal olmadığında alacaklı vekilleri dosyayı yenilemezler sonuçta her yıl İcra dosyasının (girdisi olmayan) canlı kalması için  İcra Müdürlüğüne yıllık harç yatırılması gerekir ve bu ek maliyettir zaten tahsilat yok neden ekstra masraf olsun tabi bu masraflarda alacaklıdan tahsil edilir bulunursa. Bir dosya icra müdürlüğüne verilim ödeme emri çıkmak suretiyle ilamsız icra kararı kesinleştirilirse zaman aşımı durumu 10 yıl uzamış olur, icradan dosya işlemden dahi kalksa süre etkilenmez.

Dosya icradan düştüğünde e-devlet üzerinden de siliniz görünmez bu borcun unutulduğu silindiği anlama gelmez. Borçlunun hacze konu olacak bir mal edinmesi işe girmesi halinde anında dosya yeniden açılır ve süreç devam eder.

Özetle, varlık şirketleri banka ne yapıyorsa aynısını yapar tüm hak ondadır icra haciz her şeyi yapabilirler burada borçlulara tavsiyemiz ödeme yollarını zorlayın faiz işler pazarlık yapın nakit veya taksit son limite kadar zorlayın iyi teklifler makul ödeme tutarlarını teklif alabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Adres bilgileri Telefon ve faks bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Banka Borçları Konusuna 20 Yorum Yapıldı
 1. meral dedi ki:

  Merhaba,2012 yılında 4 farklı bankaya kredi kartı borcumdan dolayı icra takibi başlatıldı o tarihlerde çalıştığım için maaşımdan kesinti yoluna gidildi.2015 de işimden ayrılıp evlendim ve çalışmıyorum dosyalarda varlık şirketlerine devredilmiş ve beni sürekli arıyorlardı bugün o varlık şirketi yerine bir avukatlık bürosu arayıp varlık şirketlerinden dosyaları devir aldıklarını tekrar dosyaların açılışını yapacaklarını söylediler.Oturduğumuz ev eşimin eşyalarda öyle ikimizin de 2.evlilikleri ve ilk evliliğinden bu yana eşim bu evi kullanmış( yani ne ev ne eşyalar bana ait değil), benim borçlarımdan dolayı eşime ait olan evin eşyalarına haciz gelir mi beni aydınlatırsanız çok sevinirim.
  —————————-
  Muhtemel eve icra gelme durumu çok beklenmez, siz şirket ile bir uzlaşma yada ufaktan olsa bir ödeme planı talep ediniz

 2. Ozhan dedi ki:

  Varlik şirketlerindeki borcu ödediğim an sistemden ve devletten hemen silinir mi kaç gün sürer

  1. admin dedi ki:

   icra dosyasını kapattıklarında düşer bir ay sürebilir 3 gün sürebilir.

 3. ali dedi ki:

  merhabalar devlet memuruyum alacak verecek münasebetiyle senetle alısveris yaptım yüksek meblag daha sonra odeyemedim borcu karsı tarafta avukata vermis icra felan muhttemelen kurumuma gonderecek maasmdan kesilmesi icin ama benim bankaya da kredi borcum var bu durumda bankayada kredimi odeyemeyecegim banka bu durumda nasıl bir yol izler sonuc olarak bana nasul bir yaptrım uygular bankada.mı maasma haciz koyacak bu durumda ne yapmalyım tesekur ederim kolay gelsin

  1. admin dedi ki:

   kredinizi ödeyemez iseniz illaki yasal süreç içerisinde icraya kadar gider

 4. ali dedi ki:

  merhabalar devlet memuruyum alacak verecek münasebetiyle senetle alısveris yaptım yüksek meblag daha sonra odeyemedim borcu karsı tarafta avukata vermis icra felan muhttemelen kurumuma gonderecek maasmdan kesilmesi icin ama benim bankaya da kredi borcum var bu durumda bankayada kredimi odeyemeyecegim banka bu durumda nasıl bir yol izler sonuc olarak ne olur bankada.mı maasma haciz koyacak bu durumda ne yapmalyım tesekur ederim kolay gelsin

 5. tekin dedi ki:

  kardeşimin yapı kredi bankasına borcu vardı.Borcunu ö dönem avukatlık şirketine taksitle ödeyip borcu yoktur belgesi aldı.Ve ödenmiş makbuzlarda elinde.Ancak yıllar sonra bir hukuk şirketi onu ve tüm aile bireylerini taciz ederek borcun tahsili isteniyor.Elde belge var denmesine karşın size dosya numarası yollarız bakın diyorlar. hem bankaya hemde asıl avukata sorulduğunda herhangi bir borcun olmadığı söyleniyor.icrada baktığımızda dosya kapanmamış gözüküyor.şimdi hem ödediğimiz borcun hemde evrakların olmasına karşı sürekli aranılması ve bu borcun size yönlendirilirmiş olmasımı demek oluyor.Onu bilemiyorum.

  1. admin dedi ki:

   Öncelikle size verilen bir icra dosya numarası var ise yani adına bir takip başlatılmış ise ilgili icra müdürlüğüne itiraz ediniz. belgeler ile birlikte yok, dosya vs yok ve sadece telefon ile taciz edlme var ise ve borçlu haricinde kişinin akrabası annesi babası kardeşi aranıyor ise Ticaret Bakanlığna şikayette bulunun ayrınca işi belgelendirin c. savcılığına ve sizi arıyan avukatın bağlı olduğu baroya şikayet edin… tehdit ve şantaj bahsi ile…

 6. şükrü dedi ki:

  Selam vakıfbanka borcum bitti fakat e devlette halen borcum görünüyor benden dosya parası istediler icraya yatırmam gerekiyormuş bu dosya parasını yatırmadan dosyam düşermi ne kadar zaman sürer beni bilgilendirir misiniz teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Bir yıl içinde düşer, ancak yatırmanız tavsiye edilir.

 7. Suat dedi ki:

  Merhaba benim 2 bankadan kredi vardı ödeyemedim varlık şirketlerine devroldu borcum üzerinden baya bi zaman geçti şimdi 2 varlık şirketiylede anlaştım bu hafta ödeme yapıp bu bataktan kurtulacam nasip olursa lakin nasıl bi yol izlemem gerektiği hakkında hiç bi bilgim yok..Şimdi ben bu parayı nasıl ve hangi kanal üzerinden ödemeliyim ve bu borçtan tamamen kurtuldugumu nasıl bilebilecem lütfen bana bi yardımcı olun teşekkür ederim

  1. admin dedi ki:

   Size kurumun resmi hesap numarasını vereceklerdir yine size borcun ödendiğine dair bir belge talebinizi olursa size gönderecekleridir. En azından bir mail talep ediniz göndereceklerdir. ödeme dekontunuzu her ihtimale karşı saklayınız.

 8. alan demir dedi ki:

  ben emekliyim 2001 de orijinali 1500 tl olan borcum hala varlık finansta takipte. hiç varlığım yok.ama ev adresimi mernise kaydedimiyorum hemen mektuplar filan gelmeye başlıyor. emeklilere rızası olmadan haciz yok diye biliyorum .bu doğrumudur. beni nasıl rahatsız edebilirler eğer ev adresim görünür olursa.

  1. admin dedi ki:

   emekli maaşınıza icra koyamazlar… ancak bu borç sizin yasal varislerinize kalır.. arayın uzlaşın maaşınıza icra koyamazlar sorunuz bu ise..

 9. Borclu birisi iste dedi ki:

  Merhaba. Devlet bankaları borçlarını varlık şirketlerine devreder mi? Örneğin 10 bin lira kadar ana para 70 bin olmuş faizleriyle. Borcum vakıflar bankasında. Ben Türkiye’de yaşamıyorum ve adıma birşey yok. Avukata teklif yaptım kabul etmedi. Bende varlık şirketine borcum satılırsa daha kolay öderim dedim. Devlet bankaları borçları devretmez dedi. Doğru mudur bu? Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Onunla ilgili yasa teklifi meclisten geçti ancak daha hiç bir banka satmadı ama ziraat bankası yakında bunu uygulayacak. bekleyiniz.. ziraat ten sonra vakıf ve halkbank ta aynısını yapacaklardır.

 10. Hakan Gucluoglu dedi ki:

  Hocam saygilar. 2008 yilindan malma 3 bankaya borcum var. 2009 yilindan beri yurtdisinda yasiyorum.Varlik sirketi bir sekilde yurtdisinda yasadigimi ogrenmis hic bir indirime yanasmiyor. Burada 30 yil calissam yinede odeyemem. Turkiye de babamin bir evi var annem ve engelli olan kardesim le birlikte yasiyorlar. Babam vefat ederse ve bende reddi miras davasi acarsam bu borclardan kurtulabilirmiyim? Saygilar.

  1. admin dedi ki:

   Sizin reddi miras yapmanız alacaklıların vazgeçmesine neden olmayacaktır, size miras intikali olması halinde siz ret etmiş olsanız da alacaklı o mirasa alacağı mukabilinde ortak olur. Eğer borç babanıza ait olsaydı ve baba vefatından size borç kalsa idi reddi miras sizi babanınzın borcundan kurtarmış olurdu.

 11. Husnu Alkay dedi ki:

  Örneğin Yapı Kredi Bankası yaklaşık 300 Milyon TL olan alacağını bir şirkete 27 Milyon TL ye sattı neredeyse %10 gibi bir rakam. Buda demek oluyor ki sizde en azından iyi niyet beyanınızla faizsiz 24 aya kadar taksit imkanı alabileceğinizi söyleyebiliriz Yine nakit bir ödeme durumunda en azından yarısı miktarda bir teklif sunmanız halinde kabul edilme durumu söz konusu.

  Süleyman Bey burada nakit ödeme durumunda yarı teklif sunarsanız kabul edilebilir demişsiniz. Bu 300 milyon tl nin mi 27 milyon tl nin mi?

  Eğer 300 milyon tl nin ise bu şirketler çok büyük bir kar sağlamaktadır.
  Eğer 27 milyonun ise banka zaten zarar etmiş varlık şirketi de neden zararı kabul ediyor?

  1. admin dedi ki:

   Hocam işin mantığını sanırım anlamadınız yada biz eksik anlattık diyelim… bana bu tahsili zorlaşan alacaklarını devir alan firma en kısa sürede tahsile bakar çünkü zaten %90 gibi bir kar marjı var tabi bu alacakların hepsinin tahsili garanti değildir. banka zarar dan ziyade bilanço düzeltmeye bakar. yani banka sistem içinde dönüşü olmayan kredileri çoğalırsa kendi tabiri caiz ise kendi kredi notu düşer not düşmeden ziyade kardan zarar eder banka… Özetle YKB örneği evet 300 milyon alacak var faizleri ile birlikte bunu şirket 30 Milyona alır ne tahsil ederse planlama yapar 30 M tahsilden sonra hepsi kar o yüzden bir an önce nakite cevirmek ister ve gelen teklifleri kabulü bu yüzdendir..

Sayfa başına git