Varlık Yönetim Şirketlerine Devredilen Banka Borçları


Varlık yönetim şirketleri, 5411 sayılı Bankacılık Kanunun 143 Maddesi kapsamında kurulmuş olan ve bankalar tarafından takibi tahsili zorlaşan yine bankaların yol sonu bilançolarını tutturmak için yasal takibe düşmüş alacaklarını (Kredi kartları, Kredi, vb) ihale usulü ile tüm hak ve alacaklarını devrettiği kurumlardır. kurumlara devretmektedir. 2017 Yılı başlarından çıkan KHK ile kamu bankaları da alacaklarını tabiri caiz ise satabilmektedir.

Bu yazımızda malum bir çok kişi bankalardan kaynaklı icra ve akabinde gelişen icralar ile uğraşmaktadır yine varlık yönetim şirketleri de borçluyu aramakta ve alacağın tahsiline yönelik talepler iletmektedirler burada dikkat etmeniz gereken bankanız ile öncelikle görüşün yada daha önce sizin banka borcunu takip eden hukuk bürosu ile irtibata geçin ve borcun hangi şirkete geçtiğine emin olun teyitten sonra ödeme planı veya gerekçelerinizi oluşturursunuz.

Şimdi gelelim Ayrıntılara…..

Bankalar Neden Alacaklarını Satar?

Kişilerin kredi notu olduğu gibi aslında bankalarında bir nevi kredi notu vardır Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaları takip eder ve risk durumlarını kredileri bilanço karşılık daha doğrusu finansal yapısını takip eder. Bir banka verdiği kredilerde geri dönüş olmaz yada kredilerini tahsilde geri dönüşte aşırı problem olması bankanın incelenmeye alınmasına neden olur ciddi durumlarsa ise TMSF el koymaya kadar giden bir yol vardır. Kamu bankaları ise bu durumu görev zararı şeklinde çözerken artık yarı özerk durumu gelen kamu bankalarıda tahsili zor olan alacakları artık devredebilir.

Devredilen Banka Borcu Taksitlendirme

banka düzenli ödenen kredi borçları ve kredi kartları hariç tüm alacaklarını devredebilir, banka borcunuz avukata devredilmiş yada hali hazırda devam eden bir kesinti olsa bile banka bu alacaklarını anlaştığı bir varlık yönetim şirketine tümden devredebilir. İcranın maaşınızdan düzenli kesilmesi yada banka avukatı ile devam eden bir protokol olsa dahi satılır.

Zaten bu duurma gelen bir borcunuz var ise SMS ve telefon ile mutlaka bilgilendirme alacaksınız ve size devralan şirket ulaşacaktır. Yine hiç bir şekilde ödeme yapmıyorsanız maaşınız yok mal mülk yok ve kesinti yapılmıyor sa dahi firma size ulaşacaktır ve borcun ödenmesi için bir ileti mektup gibi kanalalrdan size mutlaka bilgi verecektir.

Banka avukatı ile yani borç devredilmeden önce ana para veya faizden bir indirim söz konusu dahi olmazdı özetle ödenmek zorunda. Ancak borç devirleri oldukça düşük şekilde yapıldığı için borçlu burada iyi niyetli davranırsa borcundan ciddi indirim alabilir Örneğin Yapı Kredi Bankası yaklaşık 300 Milyon TL olan alacağını bir şirkete 27 Milyon TL ye sattı neredeyse %10 gibi bir rakam. Buda demek oluyor ki sizde en azından iyi niyet beyanınızla faizsiz 24 aya kadar taksit imkanı alabileceğinizi söyleyebiliriz Yine nakit bir ödeme durumunda en azından yarısı miktarda bir teklif sunmanız halinde kabul edilme durumu söz konusu.


Kişisel olarak tavsiyemiz, yapıcı olun ve makul bir beyanda bulunun mali durumunuz ve ödeyebileceğiniz aylık tutar konusunda net ve samimi olun bir çözüm mutlaka sunacaklardır.

İcraya Ödeme Taahhüdü Verdim Devreder mi?

Evet tüm hakları ile satın almaktadır devredilen borca esas bankaya karşı tüm yükümlülüğünüz aynen ilgili firmaya devreder yani icrada bulunan dosyanın sahibi değişmiştir. Yine Maaştan kesilen icralar sırasını bekleyen kesinti talepleri aynen geçerlidir. Banka tarafından varsa evinize arabanıza arsanıza konulan rehin ve icra şerhleri aynen geçerli olacaktır. yani mallarınıza konulan icralarda aynen devreder.

Devredilen Borçlarda Kefil Sorumluluğu

Kefil olduğunuz bir banka kredi borcu devredilmiş ise burada kefilin sorumluluktan kurtulması mümkün değil müteselsil kefil borca ortaktır hatta tamamından sorumlu tutulabilir yani kefilseniz varlık yönetim şirketi sizede uğrayacaktır emin olun kefilin sorumlulukları hakkında ayrıntılar için buradan.

Gelirim Malım Mülküm Yok Ne Alabilirler?

Şimdi maaşı olmayan üzerinde ev bark araba gibi hiç bir malı olmayandan ne alabilir birşey alamaz olmayan şeyin nesini alacak evet bu doğru ancak bu durum sizi borçtan kurtarmaz belli bir süre sizi ararlar ödeyin vs şeklinde çok zayıf bir ihtimal ev adresinize (MERNİS) icra gelebilir ama bununla da uğraşmazlar eşya haczinin artık anlamı kalmadı. Ama emin olun sabırla bekleyeceklerdir bugün olmaz yarın seneye olmaz on sene sonra ama beklerler. Olaki bir mal edinme araba aldınız ev aldınız yada bir SSK lı işe girdiniz hop ensenize binerler bu tür borçluları çok sıkı takip ederler en ufak bir edinme de icra kararı kapınıza gelir. Ölseniz de kurtuluş yok zaten o zaman işleri daha kolay olur murisleriniz kimse direk onlara giderler.

E-Devlette İcra Dosyası Görünmüyor

Özellikle varlık şirketlerine devredilen ve tahsili sorunlu olan alacaklı üzerinde hacze konu olacak maaş veya mal olmadığında alacaklı vekilleri dosyayı yenilemezler sonuçta her yıl İcra dosyasının (girdisi olmayan) canlı kalması için  İcra Müdürlüğüne yıllık harç yatırılması gerekir ve bu ek maliyettir zaten tahsilat yok neden ekstra masraf olsun tabi bu masraflarda alacaklıdan tahsil edilir bulunursa. Bir dosya icra müdürlüğüne verilim ödeme emri çıkmak suretiyle ilamsız icra kararı kesinleştirilirse zaman aşımı durumu 10 yıl uzamış olur, icradan dosya işlemden dahi kalksa süre etkilenmez.

Dosya icradan düştüğünde e-devlet üzerinden de siliniz görünmez bu borcun unutulduğu silindiği anlama gelmez. Borçlunun hacze konu olacak bir mal edinmesi işe girmesi halinde anında dosya yeniden açılır ve süreç devam eder.

Özetle, varlık şirketleri banka ne yapıyorsa aynısını yapar tüm hak ondadır icra haciz her şeyi yapabilirler burada borçlulara tavsiyemiz ödeme yollarını zorlayın faiz işler pazarlık yapın nakit veya taksit son limite kadar zorlayın iyi teklifler makul ödeme tutarlarını teklif alabilirsiniz.

Varlık Yönetim Şirketleri Adres bilgileri Telefon ve faks bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git