Ana Sayfa Teknoloji PC’nizin Windows 11’i Çalıştırıp Çalıştıramayacağını Nasıl Anlarsınız

PC’nizin Windows 11’i Çalıştırıp Çalıştıramayacağını Nasıl Anlarsınız

Windows’un her yeni sürümüyle birlikte acil bir soru gelir. Bilgisayarınız onu çalıştırabilecek mi? Microsoft’un geçen hafta tasarım değişiklikleri, Başlat menüsü ve görev çubuğu ince ayarları, widget’lar, ek düzenler, Microsoft Teams sohbeti ve Android uygulamaları desteği ile tamamladığı Windows 11’de durum kesinlikle böyle .

İyi haber şu ki, Windows 11, mevcut Windows 10 bilgisayarlar için ücretsiz bir güncelleme olarak sunulacak. Yeni sürüm, yalnızca yeni PC’ler için olsa da, tatil sezonunda resmi olarak ortaya çıkacak. Windows 10 bilgisayarlar için Windows 11’in kullanıma sunulması 2022’ye kadar başlamayacak ve yılın ilk yarısına kadar uzayacak.

Zaman çerçevesi ne olursa olsun, mevcut Windows 10 bilgisayarınızın Windows 11’i destekleyip desteklemediğini bilmek isteyebilirsiniz. Bunun için Microsoft birkaç kaynak sunar. Bazıları şöyle:

Minimum sistem gereksinimleri

İlk olarak Microsoft, Windows 11 için minimum sistem gereksinimlerini şu şekilde yayınladı:

  • İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlısı, uyumlu bir 64-bit işlemcide 2 veya daha fazla çekirdek veya Chip on System (SoC) ile.
  • Bellek: 4 GB RAM.
  • Depolama: 64 GB veya daha büyük depolama aygıtı.
  • Sistem üretici yazılımı: UEFI, Güvenli Önyükleme özelliği.
  • TPM: Güvenilir Platform Modülü (TPM) sürüm 2.0.
  • Grafik kartı: DirectX 12 uyumlu grafikler/WDDM 2.x.
  • Ekran: HD Çözünürlük (720p) ile 9 inçten büyük.
  • İnternet bağlantısı: Windows 11 Home kurulumu için Microsoft hesabı ve internet bağlantısı gereklidir.

PC Sağlık Kontrolü uygulaması

Microsoft, Windows 10 bilgisayarınızın Windows 11 çalıştırma gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını belirlemenize yardımcı olmak için ücretsiz bir PC Sağlık Denetimi aracı da sağlar. Bu uygulamayı indirmek için Microsoft’un Windows 11’e Giriş sayfasına göz atın , Hazır olun bölümüne gidin ve Uyumluluğu kontrol et altındaki Uygulamayı indir bağlantısını tıklayın. WindowsPCHealthCheckSetup.msi dosyasını kaydedin ve çalıştırın. Programı açın ve Şimdi kontrol et düğmesine tıklayın.

Bilgisayarınız testi geçerse, “Bu bilgisayar Windows 11 çalıştırabilir” diyen bir mesaj görünür. Değilse, bilgisayarınızın tüm minimum gereksinimleri karşılamadığı anlamına gelebilir ve bu da bizi TPM sorununa götürür

Güvenilir Platform Modülü

Gerekli işlemci, bellek, depolama ve diğer donanımın ötesinde, bilgisayarınızın Güvenilir Platform Modülü’nün 2.0 sürümünü de çalıştırıyor olması gerekir. TPM koruma şifreleme anahtarları, kullanıcı kimlik ve kötü amaçlı yazılımlara karşı diğer hassas bilgilere anakartınızın veya CPU yerleşik bir çip. Donanım düzeyinde çalışan TPM, verilerinizi fidye yazılımlarına ve diğer tehditlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Bir Microsoft blog gönderisi , TPM ve günümüzün Windows bilgisayarlarında neden gerekli olduğu hakkında daha fazla bilgi verir.

Son birkaç yıldaki çoğu bilgisayarda bir TPM yongası olmalıdır. Bilgisayarınız nispeten yeniyse ve PC Sağlık Denetimi aracı size TPM 2.0 gereksinimi nedeniyle Windows 11’i çalıştıramadığını söylüyorsa, atmanız gereken bazı adımlar şunlardır.

Windows 10 arama alanına tpm.msc yazın. Ortaya çıkan ekran, uyumlu bir TPM’nin bulunup bulunmadığını ve etkinleştirilip etkinleştirilmediğini onaylayacaktır .

Ardından, BIOS’unuzu kontrol etmeniz gerekir. Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve BIOS’unuza erişmek için uygun tuşa basın. BIOS ekranında, Güvenlik için bir ayar arayın ve açın. TPM yonga türü TPM 2.0 diyorsa, yapmanız gereken tek şey yongayı etkinleştirmektir. Yonga türü 1.2 gibi daha eski bir sürümse, BIOS güncellemesi olup olmadığını görmek için bilgisayar üreticinizin İndirilenler sayfasına bakın. Öyleyse, bu TPM’nizi 2.0’a yükseltebilir. Değilse, bilgisayarınız çok eski olabilir veya daha yeni TPM yonga türünü destekleyemez ve bu nedenle Windows 11’i çalıştıramaz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz