Ana Sayfa Teknoloji Kuantum on Yılı IBM, 2020’lerin Kuantum Hesaplama İçin Dönüm Noktası Olduğunu söyledi

Kuantum on Yılı IBM, 2020’lerin Kuantum Hesaplama İçin Dönüm Noktası Olduğunu söyledi

IBM’den yeni bir rapor, kuantum hesaplamanın iş kullanıcıları için yükselmeye ve ödeme yapmaya hazır olduğunu öne sürüyor.

Onlarca yıllık teorik araştırmadan sonra, kuantum bilişim , şirketlerin karbon ayak izlerini azaltmalarına ve dünyayı bir sonraki salgından korumalarına yardımcı olmak gibi en acil iş sorunlarından bazılarının çözülmesine yardımcı olmada büyük bir etki yaratmaya hazırlanıyor. IBM İş Değeri Enstitüsü tarafından yapılan yeni bir araştırma , kuantum yolculuğuna şimdi başlayan şirketler için 2020’lerde büyük bir getiri olacağını ortaya koyuyor . 

IBM’in baş kuantum üssü BobSutor, 2020’lerin kuantum hesaplama için dönüm noktası olduğunu söyledi, çünkü kuantum bilgisayarlar, şirketin ilk sistemi 4 Mayıs 2016’da buluta koymasından bu yana “çok kararlı” hale geldi.

27 Haziran Pazar gününe hızlıca ilerleyin. 2021, IBM, kuantum donanımı üzerinde çalışan 900 devre veya programa ulaştığında. Sutor, “Ağustos ortasına kadar bir trilyon devreyi kıracağız” dedi. Bu, IBM’in kuantum bilgisayarların klasik sistemlerle birleşiminin bazı sorunları klasik sistemlerin tek başına çözebileceğinden daha iyi çözeceğine inandığı nokta olan “kuantum iş avantajına” yol açacaktır.

Klasik bilgisayar bitleri, bilgileri 0 veya 1 olarak depolayabilir.

“Kuantum hesaplamanın gücü, kuantum mekaniğinin iki temel taşına dayanır: girişim ve dolaşma. Girişim ilkesi, bir kuantum bilgisayarın istenmeyen çözümleri iptal etmesine ve doğru çözümleri geliştirmesine izin verir,” rapor belirtti.

Raporda, dolaşma, kübitlerin (kuantum bilgi birimleri) birleşik durumunun, kübitlerinbağımsız olarak yaptığından daha fazla bilgi içerdiği anlamına geliyor. “Birlikte, bu iki ilkenin hiçbir klasik analojisi yoktur ve bunları klasik bir bilgisayarda modellemek üstel kaynaklar gerektirir.”

Kuantum bilgisayarların üstün olduğu yer

Sutor, IBM’in kuantum bilgisayarların çok yardımcı olmasını beklediği alanlar arasında doğa bilimleri/kimya ve yapay zeka / makine öğrenimi olduğunu söyledi.yapay zeka verilerle ilgilenir, aynı zamanda kuantum bilgisayarların çok iyi olduğu matematik türü olan hesaplama açısından çok yoğun matematikle ilgilenir, dedi.

“Bu yüzden kuantumun yapay zeka’ya yardım etmesinin ilk yolunun, potansiyel olarak AI altındaki bazı matematiksel hesaplamaları bugün yapabileceğimizden çok daha hızlı yapmamıza izin vereceğini umuyoruz” dedi.

Yapay Zeka’nın çoğu, verilerdeki kalıpları bulmak ve bu bilgilerle, klasik muadillerine kıyasla kuantum sistemlerinin üstün olduğu bir şeyler yapmakla ilgilidir.

“Kuantum hesaplama, bilgileri klasik yapay zeka ile açık olmayan şekillerde görmemize izin veriyor” dedi. “Farklı kuantum hesaplama modeli, klasik olarak görülmesi çok zor olan veya potansiyel olarak görülmesi imkansız olan bilgilerdeki kalıpları görmemize izin verebilir.”

Sutor, hesaplamaları hızlandırmanın yanı sıra, kübitlerin “her ikisi de kendi başlarına, ancak özellikle birlikte çalışan birçok kübitiniz olduğunda çok fazla ekstra hesaplama gücüne sahip” dedi. Bir kübit iki parça bilgiyi tutabilir. Daha fazla kübit eklendiğinde, “potansiyel olarak hesaplama gücünü ve çalışabileceğiniz bilgi miktarını iki katına çıkarırsınız.”

275 “çok iyi kübit” birlikte çalıştığında, “gözlemlenebilir evrendeki atomlardan daha fazla bilgi parçasıyla hesaplama yapabileceğiz” dedi. Daha fazla kübit ile insanlar yeni antibiyotikler ve yeni antivirüs ilaçları gibi karmaşık şeyler üzerinde çalışabilecekler, dedi.

Kuantum işgücü oluşturma

Sutor, IBM’in kuantum sistemlerini büyütme çabalarında “çok iyi bir hızda” olduğunu söyledi. Kuantum donanımı ve yazılımı oluşturmak için ihtiyaç duyulacak çeşitli insan türleri vardır ve özellikle uygulamalar, algoritmalar ve yeniden kullanılabilir parçalar oluşturma becerisine sahip olanlar.

Kuantum ve klasik sistemler üzerinde çalışabilecek kişilere ve ayrıca kuantum için yapı taşlarından yararlanabilecek ve bunları klasik sistemler için yapı taşlarıyla birleştirebilecek belirli endüstrilerde çalışanlara ihtiyaç duyulacaktır. “Birlikte, bu programları, kuantum avantajını gösteren bu yeni uygulamaları yaratacaklar” dedi. “Bu on yılda olmasını beklediğimiz şey bu.” 

Sonuç olarak, kuruluşların endüstrilerine göre “temel eğitim” sağlayabilmeleri için şimdi kuantum hesaplamanın farkına varmaları gerektiğini söyledi. Ardından kuantum kullanmaya ve kuantum bilgisayarlarla çalışmak için açık kaynaklı çerçeve olan Qiskit’ten yararlanmaya başlayabilirler . Sutor, Qiskit’in 600.000’den fazla kez indirilen yazılıma katkıda bulunan yüzlerce kişiye sahip olduğunu söyledi.

Bu, kuantum bilgisayarları kullanmaya başlayabilmeleri için potansiyel kullanım durumlarını incelemeye hazır hale getirmek için şirketlerle birlikte çalışarak önümüzdeki birkaç yıl içinde ortaya çıkacak olan çekirdek personel yeteneğidir, dedi.

Kuantum hesaplama için sırada ne var? 

Şu anda, IBM’in en büyük kuantum cihazı 65 kübite sahip ve bu çip, 18 mm’de bir peni boyutunda. “Yıl sonuna kadar, gerçekten önemli bir kilometre taşı olan 121 kübitlik bir cihaza sahip olacağız.”

2023’ün sonunda IBM, bulutta 1.000’den fazla kübite sahip bir kuantum bilgisayara sahip olacak.

Bu önemlidir, çünkü kuantum hesaplamanın sorunları tek başına klasik bilgisayarlardan daha iyi çözebileceğini göstermek için, “işi yapmak için yeterli kübite sahip kuantum hesaplama sistemlerine ihtiyacımız var” ve kübitler yüksek olmalıdır. kaliteli” dedi.

IBM Quantum Network , ileri düzeyde araştırma yapmak isteyen kuruluşlar için de programlar sunar. Fortune 500 şirketlerinden, araştırma laboratuvarlarından, girişimlerden ve üniversitelerden 150 üyesi olduğunu söyledi.

Sutor, “Bizi gereksinimleriyle ve IBM sistemlerini kullanarak kuantum avantajı elde etmek için kendi araştırmalarıyla yönlendiren bu insanlar” dedi.

İş uygulamaları açısından, örneğin otomobil üreticisi Daimler’in “yeni lityum pillerden endişe duyduğunu” söyledi. Şirketler zor sorunları çözmek için kuantum bilgisayarları kullanmaya başlayabilir, “bu yüzden bunun kuantum on yılı olduğuna inanıyoruz” dedi. “Yeterince büyük, hızlı ve güçlü olmaya başlıyoruz ve birçok insan potansiyel uygulamalar üzerinde çalışıyor.” 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz