İcra Takibinde Olan Borcum E-Devlette Gözükmüyor


Teknolojinin gelişmesi ve devletin internet altyapısını daha işlevli kullanmaya başlaması ile beraber, devlet tarafından halka verilen tüm hizmetler E-devlet çatısı altında toplandı. Vatandaşlar E-Devlet şifresi ile hesaplarına girerek E-Devlet adalet sistemi üzerinden kendilerine karşı başlatılan icra takiplerini, açılan dava dosyalarını anlık olarak takip edebiliyorlar.

Bu kapsamda bir icra takibi dosyasında borçlu bulunan kişi, E-devlet aracılığıyla icra dosyasının esas numarasını, takip türünü, takip tarihini, hangi icra dairesinden başlatıldığını rahatlıkla görebilirler. E-devlette gözüken icra takipleri bazı hallerde sistemden silinebilir. Bu durumla karşılaşan birçok vatandaş ne olduğunu anlayamamaktadır. Ancak icra borcunun E-devlette gözükmemesi birkaç sebepten kaynaklanabilir.

İcra Dosyası İşlemden Kaldırılması

  • Alacaklı tarafından icra takibi başlatıldıktan sonra borçluya bir ödeme emri gönderilir, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren bir sene içerisinde icra dosyasında işlem yapılmaması halinde icra müdürlüğü tarafından dosya işlemden kaldırılır. Bu dosyalara daha sonra harcı ödenmek üzere tekrar icraya konabilse de borçlunun E-devlet sisteminden silinmektedir.

Alacaklının Feragati

  • Alacaklı, borçlunun üzerine haczettirilip sattırılacak bir şeyler bulamadığı takdirde, icra dosyasını takip etmek istemeyebilir, yahut borçlu ile alacaklı aralarında yaptıkları anlaşma uyarınca alacaklı icra takibinden feragat edebilir. Alacaklının icra dosyasından feragat etmesi ile beraber borçluların E-devlet sisteminden icra dosyası silinir.

İcra Borcunun Ödenmesi

  • Borçluya karşı başlatılan icra takibinin, ödenmesi halinde icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının kapatılması ile beraber E-devlet sisteminden de silinir.

İcra Borcunun Zamanaşımına Uğraması

  • İcra takibine konulan bir borç, en son yapılan işlem tarihinden itibaren 10 sene geçmekle beraber zamanaşımına uğramaktadır. Zamanaşımına uğrayan bir borç için başlatılan icra takibine itiraz etmeniz halinde icra dosyasının kapatılmasına karar verilecektir. İcra müdürünün kapatma yazısı ile beraber E-devlette gözüken icra takibi silinir.

Mahkeme Kararı

  • Borçlu kendisine karşı başlatılan icra takibine itiraz ederek icra takibini durdurabilir. Alacaklının icra takibine devam etmek için itirazın iptali yahu itirazın kaldırılması davalarını açması gereklidir. Alacaklı tarafından itirazın iptali için açılan dava, borçlu lehine sonuçlanması ve kararın kesinleşmesinden sonra icra dosyası kapatılmaktadır. İcra dosyasının, kapatılma yazısı ile beraber E-devlet sisteminden icra takibi kaldırılmaktadır.

Bu nedenlerin dışında icra takibinde olan borcunuz E-devlette gözükmüyor ise; E-devlet sisteminde altyapısal bir sorun olabilir. Bazı zamanlar sisteme aşırı yüklenme olduğu için vatandaş bilgilerinde sorunlar yaşanmaktadır. Böyle bir durumda, E-devletinizde göremediğiniz icra dosyanızın, takibe koyulduğu icra dairesine giderek dosya numarasından sorgulama yaptırabilirsiniz. İcra dairesindeki memurlar size dosyanızın akıbeti hakkında detaylı bilgi vereceklerdir.

 


Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git