Ana Sayfa Hukuk Gerçek ve Tüzel Kişi Nedir?

Gerçek ve Tüzel Kişi Nedir?

Günlük hayatta pek karşılaşılmayan kelimelerden biri olan gerçek ve tüzel kişi ifadeleri merak edilir. Gerçek ve tüzel kişi nedir? Araştırıldığında hukuki düzenlemelerde iki kişiliğin kabul edildiği görülür. Hukuki işlemlerde ya da resmi kurum ve kuruluşlarda tüzel kişilik kelimesi ile sık karşılaşılır.

  • Tüzel kişiyi oluşturanlar değişebilme özelliğine sahiptir. Bir tüzel kişilik kurulduğunda onu meydana getiren kişiler bu oluşumdan ayrıldıklarında yerlerine yeni birileri gelebilir. Bu durumda da tüzel kişiliğin kendisi durur ama onu oluşturan kişiler değişir. Gerçek ve tüzel kişi arasındaki fark dikkate alındığında tüzel kişilerin özel hukuk tüzel kişileri ve kamu hukuku tüzel kişileri olarak ayrıldığı görülür.

Kamusal alanda ortaya çıkan kurum ve kuruluşlar kamu hukukunun muhatap aldığı tüzel kişiliklerdir. Bunlar; belediyeler, devlet, ÖSYM, YÖK ya da kamu bankaları gibi isimlerle bilinir. Bu örneklerin çoğaltılması da mümkündür.

Gerçek Kişi Nedir?

Gerçek kişi olarak adlandırılanların dünyaya geldikleri andan itibaren kanunlar karşısında sahip oldukları hak ve yükümlülükleri kendilerine ait olur. Bu kişiler yalnızca kendilerinin fiillerinden sorumlu olurlar. Suç teşkil eden bir fiil ortaya çıktığında gerçek kişiler kanunlar karşısında kendilerini temsilen yer alırlar. Tüzel kişiler içinse durum bundan farklıdır. Gerçek kişi nedir? Merak edilirken gerçek kişilerin bireysel olarak hareket edebilme hakları bulunur.

Tüzel Kişi Nedir?

Tüzel kişi olarak adlandırılan oluşumlar ticari ya da sosyal bir nedenle bir araya gelen birden fazla kişi tarafından oluşturulan kişiliklerdir. Tüzel kişi nedir? Merak edilir. Bu kişilikler kanun karşısında birden fazla kişinin bir araya gelerek temsil ettiği malvarlığının oluşturduğu kurumların tek bir kişi olarak temsil edilmesinde devreye girer.

Gerçek bir birey olmadıkları görülürken kurum ya da kuruluşu temsilen görev alırlar. Kurum ya da kuruluşu oluşturan kişilerin toplamını temsilen kurum adına hareket edebilme haklarına sahip olurlar. Tüzel kişiler gerçek kişilerden oluşur.

  • Gerçek ve tüzel kişi ne demek? Merak edildiğinde gerçek kişilerin kanunlar karşısındaki muhatapları kendileridir. Bu kişiler kendilerinden sorumludurlar ve herhangi bir hukuki durumda kendilerini temsil ederler.
  • Tüzel kişi olarak adlandırılan oluşumlar ise bir kişiden oluşmaz. Kendisini meydana getiren gerçek kişilerin toplamından meydana gelir ve kurum ya da kuruluşu temsil eder. Bundan dolayı da iki kavram arasında fark oluşur.
  • Gerçek ve tüzel arasındaki fark birçok kişi için araştırılan bir konudur. Günlük yaşamda karşılaşıldığında kelimelerin anlamı bilinmediğinde karışıklığa yol açabilen bu ifadeler, özellikle hukuki konularda kişilerin karşısına çıkabilir.
  • Kanunları ilgilendiren birçok olayda kişilerin gerçek ya da tüzel kişi olup olmadığı önemli hale gelir. Gerçek kişi bireyin kendisidir. Tüzel kişilikler ise gerçek kişilerden meydana gelir fakat kanunlar önünde tek bir birey sorumlu tutulmaz. Kurum ya da kuruluş muhatap alınır.
  • Gerçek ve tüzel farkı en çok merak edilen konular arasında yer alırken özel hukuk tüzel kişileri dernekler, vakıflar, kooperatifler, sendika ve siyasi partiler olarak örneklendirilebilir. Kamusal alanda ortaya çıkan tüzel kişiler ise devlet, belediyeler, kamu bankaları, üniversiteler gibi kuruluşlardır.
  • Tüzel kişilik kurum ya da kuruluşun feshedilmesi sonucunda ortadan kalkan bir kavramdır. Tüzel kişilikler örgütlenme, amaç taşıma ve hukuken tanınma gibi bazı özelliklere sahip olurlar. Gerçek kişiler içinse böyle bir durumdan söz edilemez. Gerçek kişinin ortadan kalkması için bireyin vefat etmesi gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz