Avukata Düşen Banka Borçlarını Taksitlendirme


Bir çok tüketici bankadan kullandığı ürünleri yani kredi, kredi kartı ve ek hesaplar gibi borçlarını ödememeleri durumunda alacaklı olan bankanın da kendince yasal prosedür izlenerek alacağını tahsile yönelik girişimde bulunur. Bu alacak ev kredisi ticari kredi, ihtiyaç kredisi banak kredi kartı yada sağlana kredili mevduat hesapları olabilir yasal süreçler içerisinde maaşınıza evinize ev araba gibi mülklerinize icra gelebilir hatta hacz edilip satışa çıkartılabilir. Bu durumda iseniz tavsiye niteliğinde olan yazınız sakin şekilde sonuna kadar okuyunuz.

Banka Borcu Avukata Ne Zaman Düşer?

Bankadan kullanılan ürünlerin üç dönem ödenmemesi durumunda banka tarafından bankanı yasal takip birimine devredilir yani krediniz tasfiye sürecine girer, Kredi kartı Son ödeme tarihinden itibaren üç dönem yani doksan (90) gün sonunda krediniz artık yasal takip birinine geçer. Yine krediler de aynı durum var üç taksit ödenmediğinde yine doksan gün tamamlanmış olur. Tabi bu esnada banka sizi defalarca arayacaktır borç ödeme hatırlatması sürekli yapılacaktır ilk iki dönem aksaması sürecinde üçüncü taksit ödeme dönemi içinde de size borcun ödenmesi bahsi ile Noter aracılığı ile bir ihtarname çekilir ve doksan gün sonunda artık yasal takip birine geçer burada size son bir şans daha verilebilir mevcut borcu 12-24 aya kadar taksitlendirme olanağınız var bunun için banka şubeniz ile görüşün ve ödeme planı isteyin.

Bu süreçte yaklaşık 10-20 gün gibi bir süreniz var demektir. Yine ödeme olmaz ise artık dosyanız bankanın ilgili hukuk bürosuna devredilir ve artık muhatabınız banak değil hukuk bürosu ve dolayısıyla avukat olacaktır.

Dosyam Avukatta Başına Ne Gelir?

bankanın alacağını artık bundan sonra avukat takip edecektir, muhtemelen hukuk bürosu sizi arayacaktır işte şu kadar borç hatırlatması ile birlikte borcun ödenmesi için telkinde bulunulacaktır size 3-5 gün içinde borcun kapatılması için telefon edeceklerdir. Yine avukat İcra Müdürlüğü kanalı ile sizin adınıza borcun ödenmesine ilişkin bir ödeme emri çıkartacaktır. Bu ödeme emri beyan ettiğiniz yada yasal adresinize (MERNİS) Borcun yedi gün içinde ödenmesi, varsa itirazın yapılması (itiraz borç size ait değilse, yada ödediğiniz halde geldiyse elinizde belge varsa), mal beyanında bulunulmasını isteyen bir İcra Ödeme Emri kararıdır. Bu karar size tebliğ edildikten sonra yasal süre olan yedi gün başlar ve bu süre iş günü olarak değil takvim günü olarak hesaplanır. Süre sonunda itiraz oluşmaz ise karar kesinleşir.

Karar kesinleşince, Avukat adınıza kayıtlı araba, arsa, ev tarla vs gibi mallarınıza icra kararı ile satılamaz şerhi konulur yine hisseli gayrimenkul ise hisseniz oranında şerh düşülür.

Gelelim maaşınıza, zaten avukatın önceliği SGK kaydından iş yeri adresinize ulaşmak olacak ve en kısa sürede maaşınıza icra gönderilecektir. Karar kesinleştiği için 1/4 oranında anında kesilir tabi maaşınız var ise.


Avukat Arabamı Evimi Malımı İcradan Satar Mı?

İcra kararı kesinleştikten sonra inisiyatif artık avukatta burada borcun büyüklüğü önem arz etmektedir, örneğin maaşınızdan yapılacak kesinti borcun 10-20 ay gibi bir sürede tahsili mümkün ise genelde malların satış işine çok girmezler bir arabayı yada gayrimenkulü satışa hazırlamak uzun iş. Burada borçlu avukat ile iletişim kurmalı ve borcun ödenmesi için iyi niyet ve gayret göstermeli, gerekirse avukatı ziyaret edin ödeye bilme gücünüzü iletin yine gerekirse maaşınızdan 1/4 değilde muvafakat vererek 1/3 oranında kesilmesi yada sizin belirleyeceğiniz bir tutarı kestirin. Avukat sizden ödeme taahhüdü isteyebilir bunu sakın ödeme sınırlarınızı aştırmayın ödeme iseniz üç aya kadar tazyik hapsine neden olabilir.

Ancak borç fazla ise avukat sizi yoracaktır ve daha fazla ödeme talep edecektir, şimdi 50 Bin TL borç için maaştan gelecek olan aylık 800 TL ye razı olmayacaktır o yüzden sizden en azından 5-10 Bin peşin ve aylık 2-3 bin bir ödeme talep edecektir. Özetle avukatı ikna etmek zorundasınız ve limitlerini zorlamak zorundasınız. Hele hele aracınız yeni ise ve para edecek bir araba ise avukat size daha sert bastıracaktır. Bunun için avukat ile yüz yüze mutlaka görüşün  mevcut borcu azami 24 aya kadar size opsiyon sunacaktır Ancak araç arsa gibi mallarınız satılama karşılığında sizden ödeme taahhüdü isteyeceğini de unutmayın sizi yormayacaksa ve ödeyebilecek seniz taahhüdü verin.

Mallarınıza icra yani satılamaz şerhi konulması hemen satılacağı anlamına gelmez zaten satış durumu olursa size icradan mutlaka yazı gelecektir.

Maaşım Malım Mülküm Yok Avukat Ne Yapabilir?

Burada avukat icra müdürlüğünden ödeme emrini çıkartır ve size tebliğ edilmesini sağlar sizin adresinizin olmaması kaydınızın olmaması çözüm değil kütük kaydınıza annenize babanıza köyünüze muhtarınıza tebliğ yaptırır yani 7201 sayılı kanuna göre tebliğ sağlayabilir. Tabi mal mülk maaş olmayınca bekleyecektir. Bu arada faiz işleyeceğini de unutmayın bu borç sizin eninden sonunda sizi bulacaktır mesela bir işe girdiğiniz an bulurlar bir mal edinme miras kalması gibi durumlarda anında  ensenizde bitecekler bu bir sene olur beş sene olur. Tabi bu durumda olanların bir avantajı var alacaklı tahsil kabiliyeti sınırlandıkça borçlu açısından avantajlı olmakta ve taksitlendirme ve pazarlık gücü artmaktadır hele hele üç beş sene borç ödenmediyse daha makul teklifler alabilir siniz.

Öyle sizi arayıp hapse atarız süründürürüz gibi söylemleri çokta dikkate almayın ödeme tahhüdü vermediğiniz sürece bişey olmaz hapis söz konusu olmaz, yine mal beyanında bulunmaz iseniz size yakalama kararı çıkartabilirler oda icra da mal beyanında bulunur çıkarsınız. Bu durumu düşmemek içinde varsa size gelen bir icra İlgili icra müdürlüğüne doya numarası ilgi tutularak bir dilekçe yazın ve mal beyanımdır açıklama kısmına maaşım gelirim yok üzerime kayıtlı malım mülküm yoktur ve terekem bundan ibarettir şeklinde yazın ve ilgili icra müdürlüğüne iadeli taahhütlü yollayın yada bizzat götürüp teslim edin. Artık dosyanız sizi bekleyecektir. Zamanaşımı ve diğer durumlara ilişkin ayrıntılar için Borçlarda zamanaşımı başlıklı yazımıza göz atınız.

Unurmayınız borç sizin siz ödersiniz ölürseniz ailenize kalır eninde sonunda bi şekilde alacaklı alacağını alacaktır o yüzden hukuk büroları ile iletişim kurun ve borcun ödenmesi için çözüm yollarına bakınız. Ha aileniz sizden gelecek borçlara reddi miras yapar o başlı başına ayrı bir konu.

İcra Borcu Taksitlendirme

Burada avukat ile görüşmek mutlak şarttır sonuçta alacaklıyı temsil etmekte ve tüm tasarruf genelde avukatta olur, İcra Müdürlüğüne borç taksitlendirme talebi ile dilekçe dahi verseniz bunu alacaklı vekili kabul veya ret edebilir o yüzden yapıcı olmaktan başka sizi çözüme kavuşturacak yok çok az hatta yok gibi.. aklınıza takılan olursa yorum veya mail ile iletebilir siniz.

Etiketler:

Avukata Düşen Banka Borçlarını Taksitlendirme Konusuna 10 Yorum Yapıldı
 1. Mücahit dedi ki:

  Hocam benim kredi kartım avukata verildi. Daha sonra ben bankayla anlastim ve dosyam avukatlarinda iken bankayla 36 aylik yapilandirma sozlesmesi yaptim. 13 aydir bankaya tam zamaninda odemelerimi yapiyorum. Hicbir problem yok. Ama avukat benim maasima haciz koydurmus. Odedigime dair butun dekontlar elimde ne yapabilirim ?

  1. admin dedi ki:

   Bankanız ile görüşün yapılandırmayı hangi şubeden yaptıysanız görüşme sağlayın. Birde size icradan ödeme emri geldi mi tebliğ edildi mi?

 2. Cengiz dedi ki:

  Bizim bankaya 36.000 tl borcumuz vardı ve ödeyemediğimizden dolayı borcumuz icraya düşüp toplam borcumuz 43.000tl olmuştur. Maaşımdan aylık 640 tl icra kesintisi yapıyor banka fakat borcumuz hala sabit kalıyor hatta belirli periyotlarda artışı söz konusu oluyor. Avukatı aradığımda borcu taksitlendirmek istediğimi 2019 yılının Ocak ayında 5000 tl verecegimi diğer aylarda ise 1000 tl verecegimi ve her 6 ayda bir 3000 tl verebileceğimi ilettim. Buna rağmen avukat bana şuanda 43.000 tl olan borcumu 58.000 tl olarak taksitlendirme yapacagını iletti avukatın yapmış olduğu uygulama dogru bir uygulanmamadır. Ben borcumun bitmesi için uzlaşma yolunu bulmak istiyorum ama avukat bana ekstra bir ücret çıkartıyor konu ile ilgili lütfen yardımcı olurmusunuz.

  1. admin dedi ki:

   Vakalet ücreti, icra masrafları vs yine taksitlendirme yapıldığında borç sabitlendiği için faiz de eklenmektedir..

 3. fatma dedi ki:

  Merhaba,
  Kredi borcum icrada bugün hukuk bürosundan avukat arayarak yarın tüm tutarı ödememi söyledi. Taksitlendirme yapılmasını toplu ödemeyeceği ilettim. Fakat taksitlendirme olmadığını 20.000tl tutarı hemen ödemi aksi halde eve icraya geleceğini söyledi. Taksitlenme için yapabileceğim bir durum yok mudur?

  1. admin dedi ki:

   Eve gelmez ler merak etmeyin, bir ara ulaşabilirseniz hukuk bürosuna gidiniz yüz yüze görüşün ilk etapta ceberrut dururlar korkutma yıldırma vs bir yerden para bulmanız için zaten sizden umudu kestiklerinde mecburlar takist yapmaya canınızı mı alacaklar eşya haczide artık öyle kolay değil artık evi toplayıp gitmek yok..

 4. mustafa dedi ki:

  merhaba benim eşimin üstüne kredi var fakat kendisi ev hanımı babamlar ile aynı evde oturuyoruz avukat a düştü kredi ve kredi kartlarını ödeyemedim işsiz kaldığım için daha dün düştü eşimde herhangi bir maaş veyahutta geliri yok tamamen ben çalışıyorum ne yapmalıyım ayrıca benim üstümede kredi var şuan ödeyebiliyorum babamların evine haciz gelirmi

  1. admin dedi ki:

   yasal adres nere ise oraya geleceklerdir şayet gelirler ise tabi burada yapılacak psikolojik baskıya dikkat ediniz eve gelerek sizi yorabilirler.. Burada babanız eşyaların kendine ait olduğunu kanıtlarsa ki öyledir zaten hiç bişey yapamazlar.. olaki bir haciz yapmaya kalkarlar ise itiraz ediniz..icra itiraz alt limitii birde bu yazıya göz atınız icralar 3800 TL altında ise yedi gün yasal sire geçmemiş ise ititraz ediniz.. g

 5. cengiz dedi ki:

  merhabalar ben uşak belediyesinde özel güvenlik işi yapiyorum eylül ayi maaslarimiz 2 bölünüp yatırıldı yarısı eylünün 22 sinde yatti ve esnaf kredim vardi avukata düştü eylül ayinda kesildi bu gece itibariyle de yarısı yatti ayni anda ayni maastan 2 kere kesiti yapabilirmi??? ay atladigi için mi bu 2. kesinti oldu sorum bu iyi günler kolay gelsin…

  1. admin dedi ki:

   hayır bir maaştan sadece 1 tane kesilebilir,

Sayfa başına git